Üzleti fenntarthatósági számvitel

A fenntarthatósági számvitel, más néven természeti és társadalmi tőke számvitel vagy tényleges költségszámvitel lehetővé teszi az üzleti tevékenységek környezetre és társadalomra gyakorolt hatásainak mérését és értékelését.

Alakítsa a láthatatlant láthatóvá

Mérje fel a rejtett költségeket és előnyöket, és kommunikáljon a hatásokról a gazdasági szereplők nyelvén.

Mi az a fenntarthatósági számvitel?

A fenntarthatósági számvitel megmutatja az üzleti tevékenységek költségeit és hasznát a gazdaság, a környezet és a társadalom számára. A társadalmi és környezeti kérdések nem csak a vállalat fenntarthatósági menedzsmentjének részét képezik – valódi pénzügyi vonzataik is lehetnek, amelyek pénzben kifejezve is szemléltethetők. A természeti és társadalmi tőke monetarizálása jelentette kihívások ellenére a mérőszámok körének kiszélesítése és az értékek pénzügyi értelemben történő kommunikálása megkönnyíti e hatások figyelembevételét a döntéshozók számára.

A természeti és társadalmi tőke számbavétele jobb megértést nyújt:

fenntarthatósági számvitel
Segítünk a szervezeteknek eligazodni a természeti tőke és az ökoszisztéma-szolgáltatások területén, és kihasználni a természetalapú megoldások értékét.

Miért előnyös a fenntarthatósági számvitel a vállalkozás számára

A természeti és társadalmi tőke elszámolása hatékony eszköz a vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR), az ESG-stratégia és az alapvető üzleti célok összehangolásához. A fenntarthatósági számvitel számos fenntarthatósági kérdésben segíthet:

Fenntarthatósági számviteli szolgáltatásaink

A természeti és társadalmi tőke elszámolása támogathatja a vállalatok ESG-jelentését a vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló irányelv (CSRD), a fenntartható pénzügyi közzétételi rendelet (SFRD), a CDP, a természethez kapcsolódó pénzügyi közzétételekért felelős munkacsoport, a természetre vonatkozó tudományos alapú célkitűzések és más ESG-szabványok alapján. Az alábbi fenntarthatósági számviteli szolgáltatások értékes eszközei lehetnek a vállalata fenntarthatósági jelentéseinek és stratégiájának:

Hatások és függőségek értékelése

Az üzleti tevékenységek széles körű hatást gyakorolnak a természeti és társadalmi tőkére - ezek a hatások a vállalkozáson kívül esnek. Ezek közé tartozhatnak negatív hatások, mint például a környezetromlás, de pozitív hatások is, mint például a gazdasági értékteremtés az értékláncban. Ugyanakkor az erőforrások és a munkaerő, a természeti és a társadalmi tőke révén belső költségvonzatai is lehetnek.

Segítünk megérteni a természeti és társadalmi tőke hatásait és függőségeit, hogy holisztikusabb képet kapjon arról, hogy az üzleti tevékenységek hogyan járulnak hozzá a fenntarthatósághoz, és hogy a természetbe és a társadalomba való befektetés hogyan támogathatja üzleti céljait. Szakértőink a Természeti Tőke Jegyzőkönyvet és a Társadalmi és Humán Tőke Jegyzőkönyvet használják keretként minden projektünkhöz.

Valódi költségszámítás

A valódi költségszámítás (TCA) láthatóvá és összehasonlíthatóvá teszi az üzleti tevékenységek külső költségeit és hasznait.

Segítünk megérteni a hatásokat projekt-, üzleti modell- és portfóliószinten, hogy azonosítani tudjuk a problémákat, és prioritásként határozzuk meg a javítandó területeket. Alkalmazzuk az iparági szabványos adatkészleteket és módszereket, beleértve az EXIOBASE, ENCORE, ExternE, Ecosystem Services Valuation Database (ESVD), Global Value Exchange (GVE), LCA-adatok és különböző tudományos forrásokat. Mindezt kombináljuk a részletes, helyszíni szintű adatgyűjtéssel, hogy személyre szabott és részletes értékelést nyújthassunk. Hosszú távú tapasztalattal rendelkezünk a mezőgazdasági ellátási láncok és a mezőgazdasági üzemek adatgyűjtése, értékelése és a folyamatos javulás nyomon követése terén.

Eszközök és módszertanok

A speciális igények speciális eszközöket igényelnek. Ez vonatkozik a fenntarthatósági számvitelre is. Segítünk olyan hozzáférhető eszközök kifejlesztésével, amelyek lehetővé teszik a természeti és társadalmi tőke hatásainak és függőségének mérését a vállalata egyedi kontextusában. Az eszközök tipikus példái a következők:

A tőkehatásvizsgálat és -értékelés célzottan kialakított módszertanainak kidolgozásában is van gyakorlatunk.

Stratégiai tanácsadás

Segítünk a természeti és társadalmi tőkére vonatkozó gondolkodásmódot alkalmazni a vállalati fenntarthatósági célok támogatására. Emellett támogatjuk az ESG-jelentési követelményekkel kapcsolatban, beleértve a biodiverzitásról szóló jelentéstételt is:

A természeti és társadalmi tőkére vonatkozó gondolkodásmód felhasználható az ezekkel kapcsolatos kockázatok, hatások és függőségek pénzügyi hatásainak értékelésére, a kettős lényegesség mennyiségi értékelésére, valamint a vállalati fenntarthatósági stratégia kialakítására a fenntarthatóság valamennyi dimenziójára kiterjedő közös keretrendszer segítségével.

Kutatási projektek

Kiemelt partnerek vagyunk a természeti és társadalmi tőkére vonatkozó gondolkodásnak a döntéshozatalba való integrálásával kapcsolatos kutatási projektekben. Eredményeink közé tartozik:

Szívesen támogatjuk a folyamatok különböző szakaszaiban, és megtaláljuk a vállalatának megfelelő stratégiát!

FAQ

Gyakran ismételt kérdések a fenntarthatósági számvitelről

A fenntarthatósági számvitel (más néven valódi költségszámítás vagy természeti és társadalmi tőke számvitel) a társadalmi és környezeti hatások elemzése és pénzügyi értékelése. A vállalati fenntarthatósági menedzsment részeként és a növekvő jelentéstételi kötelezettségek nyomán a fenntarthatósági számvitelre nagyobb igény mutatkozik, mint valaha.

A fenntarthatósági jelentéstételi követelmények magukban foglalják az ESG kockázatok és lehetőségek pénzügyi hatásainak értékelését. A fenntarthatósági számvitel hasznos eszköz lehet a természeti és társadalmi hatások és függőségek monetáris értékének kiszámításához. A fenntarthatósági számvitel a kettős lényegességi értékelés részeként, valamint az ESG és CSR vállalati tevékenységek költségeinek és hasznának kommunikálására is használható, a gazdaságilag hozzáadott értékhez viszonyítva.

Jellemzően a következő tőkékről beszélünk:

  • Természeti tőke – a megújuló és nem megújuló természeti erőforrások állománya, amelyek együttesen az emberek számára hasznot hoznak. Ezeket az előnyöket „ökoszisztéma-szolgáltatásoknak” nevezzük.
  • Társadalmi tőke – egy adott társadalomban élő és dolgozó emberek közötti kapcsolati háló, amely lehetővé teszi a társadalom hatékony működését. Ez magában foglalja a szervezet termékei, szolgáltatásai és tevékenységei által a tágabb közösségek számára hozzáadott értéket.
  • Emberi tőke – az értékláncban részt vevő más munkavállalók tudása, készségei és tulajdonságai, amelyek hozzájárulnak a szervezeti sikerhez. Rövidítésként a társadalmi és az emberi tőkét gyakran egyetlen kategóriába sorolják.

A gazdasági tőke megteremtése az erőforrások felhasználása révén, de az ökoszisztémák szabályozó funkciói (például a klíma szabályozása) miatt is függ a természeti tőkétől. A társadalmi és humán tőke fontos az üzleti élet számára, mivel képzett és termelékeny munkaerőt jelent, de az üzleti élet tevékenységein keresztül külső hatást is gyakorolhat ezekre a tőkékre (például szennyezés).

A hatások az üzleti tevékenységek külső hatásai. Ezek lehetnek negatívak (mint például a környezetszennyezés hatásai), de lehetnek pozitívak is (mint például a biotermékekre épülő humusz előnyei). A hatások jellemzően nem tükröződnek a vállalat eredményében, de az érdekelt felek nyomása és bírságok formájában kockázatokként, vagy a piaci pozícionálás lehetőségeiként jelentkezhetnek.

A függőségek a természeti és társadalmi (és emberi) tőkének az üzleti teljesítményre gyakorolt belső hatásai. Ezek közé tartozhat az erőforrásokhoz vagy a szakképzett munkaerőhöz való hozzáférés, és jellemzően hatással vannak a vállalat eredményére. Megjelenhetnek kockázatokként, például az erőforrások szűkössége miatti áremelkedésként, vagy lehetőségként, például a karbonmegkötés, az árvízvédelem, a vízminőség javítása vagy az ellátási láncban a megélhetés kiegészítése érdekében a természetalapú megoldásokba való befektetés formájában.

A természeti tőke a megújuló és nem megújuló természeti erőforrások „készlete”. Az ökoszisztéma-szolgáltatások a társadalom számára nyújtott előnyök „áramlása”. Az erdő a természeti tőkeállományt képviseli, míg az erdő hasznai – fa, szénmegkötés stb. – az ökoszisztéma-szolgáltatások vagy az előnyök áramlása.

A készletek és áramlások koncepciója fontos következményekkel jár a fenntartható erőforrás-felhasználás szempontjából – ha nem fenntartható módon használják, a természeti tőke készlete romolhat, és elégtelenné válhat a társadalmi és üzleti igények kielégítésére.

A biodiverzitás fontos kapcsolódó fogalom. Megalapozza a természeti tőke (ökoszisztémák) működőképességét és ezáltal az emberek számára nyújtott előnyöket (ökoszisztéma-szolgáltatásokat).

„Azt irányítják, amit mérnek”, tartja a mondás. Az üzleti élet eleve profitorientált, mégis ritkán fordul elő, hogy a pénz az egyetlen fontos dolog a vállalkozás számára. A természeti, társadalmi és emberi tőke az üzleti siker szükséges eleme. Ha nem mérik, akkor ezek helytelen kezelése kevésbé hatékony vagy káros eredményekhez vezethet a szervezetek és az érdekelt felek számára.

A monetáris értékelés nem szükséges, de hasznos lehet, mivel a különböző lényeges kérdéseket könnyebben érthető üzleti nyelvre lehet lefordítani, és a pénzügyi paraméterekkel összhangban közvetlenül összehasonlítható és jelenthető. Ez lehetővé teszi a fenntarthatósági kérdések integrálását a pénzügyi tervezésbe.

Egy közös mérőszám lehetővé teszi az üzleti teljesítmény különböző gazdasági, környezeti és társadalmi szempontjai közötti kompromisszumok értékelését is.

A természeti tőkéről szóló jegyzőkönyv és a társadalmi és humán tőkéről szóló jegyzőkönyv a vállalati értékelések bevett szabványai. Emellett számos ágazatspecifikus útmutató és számos bevett adatforrás létezik, mint például az Ecosystem Services Valuation Database (ESVD) és a Global Value Exchange (GVE), valamint a tudományos források széles skálája az egyes kérdésekre vonatkozóan. Forduljon hozzánk bizalommal, és segítünk eligazodni a természeti és társadalmi tőkére vonatkozó szabványok és adatok világában.

Az adatokat közvetlenül a helyszínen (gazdaság, üzem, érdekelt felek) gyűjtjük interjúkkal vagy kérdőívek kiküldésével (távoli és helyszíni).

Kapcsolatfelvétel

Töltse ki az alábbi űrlapot, és csapatunk örömmel segít kérdései, észrevételei kapcsán.

Köszönjük üzenetét! Hamarosan válaszolunk Önnek.