FAQ
Gyakran ismételt kérdések az SBTi-ről
Mi az az SBTi?
Az SBTi a Science Based Target Initiative rövidítése. Több szervezet összeállt, és iránymutatásokat dolgozott ki annak érdekében, hogy segítse a vállalatokat az üvegházhatású gázok kibocsátásának tudományos alapokon nyugvó csökkentésében.
Összefügg az SBTi és a Párizsi Megállapodás?
Az SBTi-iránymutatások segítenek a vállalatoknak a Párizsi Megállapodás céljaival összhangban csökkenteni a kibocsátást. Ily módon a tudományos alapú célkitűzések célja, hogy hozzájáruljanak a globális felmelegedési átlag két fokos határérték alatti állapothoz.
Kötelezőek a tudományos alapú célkitűzések?
A tudományos alapú célkitűzések nem kötelezőek, de erősen ajánlottak, mivel segítenek a vállalatnak pénzt megtakarítani, növelni a versenyképességet és vonzóbbá válni a befektetők és más érdekelt felek számára.
Hogyan profitálhat a vállalkozás a kibocsátás csökkentéséből?
A tudományos alapú célkitűzések nemcsak a környezetre vannak pozitív hatással, hanem jelentősen növelhetik vállalata versenyképességét és hírnevét is. Növelhetik ellenálló képességét a közelgő szabályozásokkal szemben, és követhetik a konkrét kibocsátási célértékekre vonatkozó kötelezettségvállalást.
Hogyan határozhatok meg tudományos alapú célkitűzések a vállalkozás számára?
Minden vállalatnak egy többlépcsős folyamaton kell keresztülmennie, hogy tudományos alapokon nyugvó célértékekkel rendelkezzen, amelyeket az SBTi validál.
Mi szükséges az SBT-k fejlesztéséhez?
A GHG Protocollal (üvegházhatású gázokról szóló irányelv) összhangban lévő vállalati karbonlábnyom a tudományos alapú célkitűzések előfeltétele. Ez magában foglalja az összes Scope kategória kiszámítását és a leányvállalatok és egyéb szervezeti egység. figyelembevételét.
Mit várnak el a vállalatoktól, miután céljaikat validálták?
A vállalati karbonlábnyomot minden évben nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni, és a vállalatnak közölnie kell a tudományos alapú célértéket.
Eltérő követelményeket támasztanak a különböző ágazatok és iparágak?
Az SBTi már kidolgozott és folyamatosan fejleszt további útmutató dokumentumokat és kritériumokat a különböző ágazatok számára. Ilyen például a pénzügyi intézetekre vonatkozó szabvány vagy a FLAG szabvány.
Mi történik, ha az SBT nem teljesül?
Jelenleg a szabvány nem von maga után semmilyen következményt. Mindazonáltal, a kezdeményezés már dolgozik egy mérési, jelentéstételi és ellenőrzési szabványon, amelyet a tervek szerint 2024-ben tesznek közzé.