FAQ
Gyakran ismételt kérdések a dekarbonizációról
Hogyan működik a dekarbonizáció?
A dekarbonizáció magában foglalja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelés előtérbe kerülését és a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának megfelelő csökkentését.
Melyek a dekarbonizáció fő járulékos előnyei?
Azok a vállalatok, amelyeknek sikerül csökkenteniük upstream és downstream kibocsátásaikat (Scope 1, 2, 3 kibocsátás), versenyelőnyre tesznek szert az energiatakarékosság, a megújuló energiaforrásokra való korai átállás és a testreszabott megoldások révén. Emellett, hozzájárulnak a zöld átmenet alakításához és az EU Green Deal céljainak eléréséhez. A CO2 és más üvegházhatású gázok (ÜHG) emberi kibocsátása a klímaváltozás elsődleges oka és a fenntartható fejlődés az ez elleni fellépéstől függ, ami az ENSZ 2030-as menetrendjének egyik fenntartható fejlődési célja: (Sustainable Development Goals, SDG 13).
Milyen intézkedések hatékonyak a dekarbonizációban?
A dekarbonizációs erőfeszítéseknek szigorú hierarchiát kell követniük:
- Az energiafogyasztás elkerülése,
- Az energiafogyasztás csökkentése a hatékonyság növelésével
- A fennmaradó energiafogyasztás fedezése megújuló energiaforrásokkal
- Az elkerülhetetlen kibocsátások semlegesítése
Hogyan vezet a dekarbonizáció alacsonyabb kockázatokhoz?
Az éghajlatváltozás számos kockázatot eredményez minden országban, ágazatban és iparágban. Az IPCC-jelentés folyamatosan bizonyítja a globális felmelegedés hatalmas hatásait. Ezért a klímakockázat már most is pénzügyi kockázatnak számít. A dekarbonizáció vagy a klímastratégiák segítenek ennek csökkentésében.
Miért fontos a dekarbonizációs stratégia a jövő szempontjából?
A nemzeti jogszabályok szigorú kötelezettségeket rónak a vállalatokra az éghajlatváltozás mérséklésére és a Párizsi Megállapodás céljainak teljesítésére. Annak érdekében, hogy a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fok és 2 Celsius-fok között legyen korlátozva, a követelmények és a karbonadó költségei az elkövetkező években masszívan növekedni fognak. A dekarbonizációs intézkedések azonban minden vállalati részleget és a teljes értékláncot érintik. A dekarbonizáció és a klímastratégiák összetettsége miatt nincs vesztegetni való idő.