FAQ
Gyakran ismételt kérdések a CSRD-ről és a fenntarthatósági jelentésről
Miért fontos a fenntarthatósági jelentés?
A fenntarthatósági jelentés nem csupán jogi követelmény. Ez egy olyan kommunikációs eszköz, amely alapvető információkat nyújt az érdekelt felek számára. A fenntarthatósági jelentés így hozzájárul a vállalat működésének átláthatóságához és üzleti tevékenységeinek hatásaihoz. A fenntarthatósági jelentés továbbá menedzsmenteszközként is szolgálhat a vállalat ESG-teljesítményének aktuális helyzetének elemzésére.
Kötelező a fenntarthatósági jelentés?
A fenntarthatósági jelentés egyre több vállalat számára kötelező. Az, hogy a szervezetét is érinti-e ez a kötelezettség, különböző szempontoktól függ, például az alkalmazottak számától vagy a nettó árbevételtől.
Mely vállalatokat érinti a CSRD?
- Nagyvállalatok, amelyek éves átlagban legalább 250 főt foglalkoztatnak (függetlenül a tőkepiaci orientációtól) és 25 millió eurót meghaladó mérlegfőösszeggel vagy 50 millió eurót meghaladó árbevétellel rendelkeznek.
- Minden tőkepiaci orientált kis- és középvállalkozás, a mikrovállalkozások kivételével (2026.1.1-től). A 2013/34/EU irányelv szerint a vállalkozások akkor minősülnek kisvállalkozásoknak, ha a három jellemző közül kettőt meghaladnak:
- 10 alkalmazott,
- 450 000 euró teljes vagyon, és
- 900 000 euró nettó árbevétel.
Mikor lép hatályba a CSRD?
Az idővonal az alábbiakban látható:
- Azok a vállalatok, amelyek már kötelesek fenntarthatósági jelentést közzétenni a nem pénzügyi beszámolóról szóló irányelv (NFRD) nemzeti végrehajtása szerint (pl. „CSR-RUG” Németországban, „NaDiVeG” Ausztriában): Jelentés a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő valamennyi üzleti évről (a jelentés közzétételi időpontja 2025-ben).
- Nagyvállalatok, amelyek még nem kötelesek fenntarthatósági jelentést benyújtani: 2025. január 1-jén vagy azt követően kezdődő pénzügyi évekre vonatkozó jelentés (a jelentés közzététele 2026-ban).
- tőzsdén jegyzett kkv-k, valamint kis és nem komplex hitelintézetek és zárt biztosítótársaságok: Jelentés a 2026. január 1-jén vagy azt követően kezdődő valamennyi üzleti évről (a jelentés 2027-es közzétételi időpontja).
Hogyan érdemes felkészülni a közelgő CSRD jelentési rendeletre?
Mivel a CSRD a jövőben megnövekedett jelentéstételi kötelezettségeket fog eredményezni, elengedhetetlen a közelgő változásokkal való korai foglalkozás és a megfelelő intézkedések kezdeményezése.
Első lépésként különösen fontos lenne áttekintést kapni az ESRS (európai fenntarthatósági jelentéstételi szabványok) jelenlegi állapotára vonatkozó követelményekről, és megvizsgálni, hogy ezek milyen mértékben alkalmazhatók a vállalatra. Fontos továbbá meghatározni a vállalat jelenlegi érettségi szintjét a fenntarthatósági jelentéstétel tekintetében, hogy a további követelményeket korai szakaszban azonosítani lehessen, és az erőforrásokat ennek megfelelően lehessen megtervezni. A jövőben kötelező fenntarthatósági audit miatt a könyvvizsgálók elvárásait is korai szakaszban össze kell hangolni. Fenntarthatósági szakértőink szívesen támogatják vállalatát ezekben a lépésekben.