Vízgazdálkodás

A jó minőségű édesvíz elérhetősége korunk egyik legjelentősebb kihívása. A vízfelhasználóknak messze túl kell lépniük a kerítéseken, és együtt kell működniük annak érdekében, hogy a vízzel kapcsolatos kihívásokat a vízgyűjtő szintjén kezeljék. Ezt a megközelítést vízgazdálkodásnak nevezzük.

Kezdje el vízgazdálkodási útját most rögtön

Szakértőink kristálytiszta módszereket kínálnak a vízgazdálkodáshoz és egyszerű megközelítéseket a vízkockázatok felméréséhez.

A vízgazdálkodás és a vízhasználat közötti meghatározás

Az Alliance for Water Stewardship (AWS) definíciója szerint a vízgazdálkodás a víz társadalmi és kulturális szempontból méltányos, környezeti szempontból fenntartható és gazdaságilag előnyös felhasználása, amely az érdekelt feleket bevonó, a helyszínen és a vízgyűjtőn alapuló intézkedéseket magában foglaló folyamaton keresztül valósul meg. A jó vízgazdálkodók megértik saját vízhasználatukat, a vízgyűjtő környezetét és a vízgazdálkodás, a vízegyensúly, a vízminőség, a vízzel kapcsolatos fontos területek (IWRA-k), a víz, a szennyvízelvezetés és a higiénia (WASH) szempontjából közös gondjaikat. Értelmes egyéni és kollektív cselekvésekbe kezdenek, amelyek az emberek, a gazdaság és a természet javát szolgálják.

 

A vállalatoknak felelősségteljesen kell használniuk a vizet, hogy biztosítsák ennek az alapvető erőforrásnak a folyamatos rendelkezésre állását a közösségek és a természet számára, ugyanakkor csökkenteniük és kezelniük kell saját fizikai, szabályozási és hírnevükkel kapcsolatos kockázataikat.

Hogyan válhat a vízgazdálkodás a vállalat hasznára?

  • Növelje a vízhatékonyságot és csökkentse a költségeket.
  • Ismerje és kezelje a vízzel kapcsolatos kockázatokat.
  • A vízzel kapcsolatos jogi megfelelés elérése és fenntartása.
  • Hozzájárul az egészséges vízgyűjtéshez.
  • Erősítse a kapcsolatot az érdekelt felekkel.
  • Tartsa fenn működési engedélyét a közösségi bizalom kiépítése érdekében.

Vízzel kapcsolatos szolgáltatásaink

A vízhatékonysági projektek 2007-es indulása óta az EY denkstatt világszerte több mint 60 üzemet vizsgált meg az élelmiszeriparból a vízteljesítmény javítása érdekében.

Ügyfeleink számára személyre szabott, vízzel kapcsolatos eszközöket fejlesztünk, és tapasztalatunk van a vízlábnyom felmérésében. Emellett számos vállalatot támogatunk a vízkockázatok értékelésében, a vízzel kapcsolatos jelentéstételben (pl. CSRD, SBTN, TNFDCDP, GRI), az AWS Water Stewardship Standard megértésében és végrehajtásában, valamint a vízstratégiák kidolgozásában.

Szívesen támogatjuk a folyamatok különböző szakaszaiban, és megtaláljuk a vállalatának megfelelő stratégiát!

FAQ

Gyakran ismételt kérdések a vízgazdálkodással kapcsolatban

Az Alliance for Water Stewardship (AWS) egy globális tagsági együttműködés, amely vállalkozásokat, nonprofit szervezeteket és a közszférát tömöríti. Az AWS-tagok a fenntartható vízhasználat egyetemes keretrendszerének – a Nemzetközi Vízgazdálkodási Szabványnak (International Water Stewardship Standard, AWS Standard) – elfogadásával és előmozdításával járulnak hozzá a helyi vízkészletek fenntarthatóságához, amely ösztönzi, elismeri és jutalmazza a jó vízgazdálkodási teljesítményt.

A vízzel kapcsolatos kockázat akkor fordul elő, ha egy szervezetet vízzel kapcsolatos kihívás éri, például vízhiány, vízterhelés, árvíz, az infrastruktúra leromlása vagy aszály.

Egy szervezet csak akkor lesz képes átfogóan megérteni a kockázati kitettségét és a legmegfelelőbb válaszlépéseket, ha képes figyelembe venni a helyi vízgyűjtő körülményeit és feltételeit. A vízgyűjtő szintű kockázatértékelés különösen fontos a vízkészletek biztosításának vízgazdálkodási megközelítése szempontjából, mivel a vízgyűjtő más felhasználóival és külső érdekeltekkel való együttműködés központi szerepet játszik a kockázatok megértésében és kezelésében.

A vízzel kapcsolatos kockázatok három típusát vesszük figyelembe:

  • Fizikai kockázat: Vízhiány, vízterhelés, árvíz vagy szennyezés okozta kockázat.
  • Szabályozási kockázat: A jogszabályokban vagy szabályozásokban bekövetkező várható vagy váratlan változások vagy bizonytalanságok által vezérelt kockázatok, amelyek közvetlen vagy közvetett hatással lehetnek a vállalatra.
  • Reputációs kockázat: A fogyasztói magatartás változásaiból eredő termékkockázatok, valamint a befektetők, a fogyasztók és a jelenlegi/leendő alkalmazottak által a vállalattal kapcsolatban hozott döntésekre hatással lévő kockázatok.

Az egyértelmű víztérkép, a részletes és pontos vízmérés és az azt követő nyomon követés kulcsfontosságú elemek ahhoz, hogy a vízhatékonysági teljesítményen a telephely szintjén elkezdhessünk dolgozni. Ezután azonosíthatók a fő fogyasztók, kiszámíthatók az optimális működési tartományok, és feltárhatók a javítási lehetőségek.

A közzétételnek kézzelfogható előnyei vannak:

  • Védje és javítsa vállalata hírnevét: építsen bizalmat az átláthatóság révén, és reagáljon a nyilvánosság növekvő környezetvédelmi aggályaira.
  • Növelje versenyelőnyét: szerezzen versenyelőnyt a tőzsdei teljesítmény, a tőkéhez való hozzáférés és a pályázatok elnyerése terén.
  • Az elért eredmények nyomon követése és összehasonlítása: mérje össze környezetvédelmi teljesítményét iparági társaival, nemzetközileg elismert fenntarthatósági pontszámmal és visszajelzéssel a klímacélokkal kapcsolatban.
  • Kockázatok és lehetőségek feltárása: azonosítsa a a felmerülő környezeti kockázatokat és lehetőségeket, amelyeket egyébként figyelmen kívül hagynának, hogy az adatokra alapozott stratégiát alakítson ki.
  • Előzze meg a szabályozást: egy olyan világban, ahol a kötelező közzététel egyre nagyobb teret nyer, a CDP-n keresztül történő közzététel lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy több régióban is megfeleljenek a jelentéstételi szabályoknak. A CDP-vel teljes mértékben összhangban lesz a TCFD bevált gyakorlatokra vonatkozó ajánlásaival.

A közzététel a környezetvédelmi intézkedések ösztönzésének első alapvető lépése, és a CDP a vállalati környezetvédelmi jelentéstétel arany sztenderdje.

A víz nélkülözhetetlen természeti erőforrás, amelytől sok vállalkozás függ, és nagy valószínűséggel sok vállalat számára lesz beszámolandó anyag. Ha a vizet lényeges témaként határozzák meg, a vállalatoknak több pontról kell jelentést tenniük (ESRS E3), amelyek a következőkhöz kapcsolódnak:

  • Hogyan azonosítják az anyagi vízzel és a tengeri erőforrásokkal kapcsolatos hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket.
  • A víz- és tengeri erőforrások kezelésével kapcsolatos politikák és intézkedések
  • Mutatók és célok, beleértve a kivonást és a kibocsátást, földrajzi és üzleti szegmensek szerinti bontásban
  • A vízzel és a tengeri erőforrásokkal kapcsolatos hatások, kockázatok és lehetőségek várható pénzügyi hatásai.

Figyelembe véve a vízfogyasztással összefüggő pénzügyi hatásokat és a vízhiány növekvő veszélyét, a vízkészletek nyomon követésének és jelentésének javítása döntő fontosságú lesz a vállalkozások számára.

Kapcsolatfelvétel

Töltse ki az alábbi űrlapot, és csapatunk örömmel segít kérdései, észrevételei kapcsán.

Köszönjük üzenetét! Hamarosan válaszolunk Önnek.