FAQ
Gyakran ismételt kérdések a vízgazdálkodással kapcsolatban
Mi az AWS?
Az Alliance for Water Stewardship (AWS) egy globális tagsági együttműködés, amely vállalkozásokat, nonprofit szervezeteket és a közszférát tömöríti. Az AWS-tagok a fenntartható vízhasználat egyetemes keretrendszerének – a Nemzetközi Vízgazdálkodási Szabványnak (International Water Stewardship Standard, AWS Standard) – elfogadásával és előmozdításával járulnak hozzá a helyi vízkészletek fenntarthatóságához, amely ösztönzi, elismeri és jutalmazza a jó vízgazdálkodási teljesítményt.
Melyek a vízzel kapcsolatos kockázatok?
A vízzel kapcsolatos kockázat akkor fordul elő, ha egy szervezetet vízzel kapcsolatos kihívás éri, például vízhiány, vízterhelés, árvíz, az infrastruktúra leromlása vagy aszály.
Egy szervezet csak akkor lesz képes átfogóan megérteni a kockázati kitettségét és a legmegfelelőbb válaszlépéseket, ha képes figyelembe venni a helyi vízgyűjtő körülményeit és feltételeit. A vízgyűjtő szintű kockázatértékelés különösen fontos a vízkészletek biztosításának vízgazdálkodási megközelítése szempontjából, mivel a vízgyűjtő más felhasználóival és külső érdekeltekkel való együttműködés központi szerepet játszik a kockázatok megértésében és kezelésében.
A vízzel kapcsolatos kockázatok három típusát vesszük figyelembe:
- Fizikai kockázat: Vízhiány, vízterhelés, árvíz vagy szennyezés okozta kockázat.
- Szabályozási kockázat: A jogszabályokban vagy szabályozásokban bekövetkező várható vagy váratlan változások vagy bizonytalanságok által vezérelt kockázatok, amelyek közvetlen vagy közvetett hatással lehetnek a vállalatra.
- Reputációs kockázat: A fogyasztói magatartás változásaiból eredő termékkockázatok, valamint a befektetők, a fogyasztók és a jelenlegi/leendő alkalmazottak által a vállalattal kapcsolatban hozott döntésekre hatással lévő kockázatok.
Hogyan javítható a vízhatékonyság?
Az egyértelmű víztérkép, a részletes és pontos vízmérés és az azt követő nyomon követés kulcsfontosságú elemek ahhoz, hogy a vízhatékonysági teljesítményen a telephely szintjén elkezdhessünk dolgozni. Ezután azonosíthatók a fő fogyasztók, kiszámíthatók az optimális működési tartományok, és feltárhatók a javítási lehetőségek.
Miért érdemes jelenteni a vállalat vízgazdálkodásáról CDP jelentéssel?
A közzétételnek kézzelfogható előnyei vannak:
- Védje és javítsa vállalata hírnevét: építsen bizalmat az átláthatóság révén, és reagáljon a nyilvánosság növekvő környezetvédelmi aggályaira.
- Növelje versenyelőnyét: szerezzen versenyelőnyt a tőzsdei teljesítmény, a tőkéhez való hozzáférés és a pályázatok elnyerése terén.
- Az elért eredmények nyomon követése és összehasonlítása: mérje össze környezetvédelmi teljesítményét iparági társaival, nemzetközileg elismert fenntarthatósági pontszámmal és visszajelzéssel a klímacélokkal kapcsolatban.
- Kockázatok és lehetőségek feltárása: azonosítsa a a felmerülő környezeti kockázatokat és lehetőségeket, amelyeket egyébként figyelmen kívül hagynának, hogy az adatokra alapozott stratégiát alakítson ki.
- Előzze meg a szabályozást: egy olyan világban, ahol a kötelező közzététel egyre nagyobb teret nyer, a CDP-n keresztül történő közzététel lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy több régióban is megfeleljenek a jelentéstételi szabályoknak. A CDP-vel teljes mértékben összhangban lesz a TCFD bevált gyakorlatokra vonatkozó ajánlásaival.
A közzététel a környezetvédelmi intézkedések ösztönzésének első alapvető lépése, és a CDP a vállalati környezetvédelmi jelentéstétel arany sztenderdje.
Mit érdemes jelentenünk a vízről a vállalati fenntarthatósági jelentési irányelv (CSRD) értelmében?
A víz nélkülözhetetlen természeti erőforrás, amelytől sok vállalkozás függ, és nagy valószínűséggel sok vállalat számára lesz beszámolandó anyag. Ha a vizet lényeges témaként határozzák meg, a vállalatoknak több pontról kell jelentést tenniük (ESRS E3), amelyek a következőkhöz kapcsolódnak:
- Hogyan azonosítják az anyagi vízzel és a tengeri erőforrásokkal kapcsolatos hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket.
- A víz- és tengeri erőforrások kezelésével kapcsolatos politikák és intézkedések
- Mutatók és célok, beleértve a kivonást és a kibocsátást, földrajzi és üzleti szegmensek szerinti bontásban
- A vízzel és a tengeri erőforrásokkal kapcsolatos hatások, kockázatok és lehetőségek várható pénzügyi hatásai.
Figyelembe véve a vízfogyasztással összefüggő pénzügyi hatásokat és a vízhiány növekvő veszélyét, a vízkészletek nyomon követésének és jelentésének javítása döntő fontosságú lesz a vállalkozások számára.