FAQ
Gyakran ismételt kérdések az ISO-ról és az irányítási rendszerekről
Mi az irányítási rendszer?
Az irányítási rendszer egy szervezet folyamataiból, eljárásaiból és eszközeiből áll. Egy hasznos irányítási rendszer segít az üzleti stratégia összehangolásában, a teljesítmény és a célok elérésének nyomon követésében.
Hogyan kell bevezetni egy irányítási rendszert?
Az irányítási rendszer bevezetésekor ügyfélspecifikus megközelítést alkalmazunk. Általánosságban azonban az irányítási rendszer bevezetése a következő lépéseken alapul:
- GAP-elemzés elvégzése
- A kontextus meghatározása és az irányelv kidolgozása
- A kockázatok és lehetőségek értékelése
- A jogi keretek felülvizsgálata és a jogi megfelelés biztosítása
- Intézkedések kidolgozása a cselekvési tervhez vagy programhoz
- Az adatgyűjtési és nyomon követési folyamatok biztosítása
- Az irányítási rendszer belső szervezettségének garantálása
- Rendszerdokumentáció létrehozása
- PDCA-ciklus: A fejlesztési folyamat biztosítása
Melyek az irányítási rendszer bevezetésének sikertényezői?
Az irányítási rendszer sikeres bevezetésének különböző tényezői vannak. Tapasztalataink azt mutatják, hogy elengedhetetlen előfeltétele, hogy legyenek a projekt iránt elkötelezett munkatársak, ami a vezetőség elkötelezettségére is vonatkozik. Ezenkívül elegendő időforrásnak kell rendelkezésre állnia az irányítási rendszer bevezetéséhez és fenntartásához. A motivációt magasan tarthatja a gyors győzelmek láthatóvá tétele. Ez meggyőzhet másokat is, akik kezdetben esetleg szkeptikusak. Az irányítási rendszerek bevezetése csapatmunka: minél többen támogatják a projektet, annál jobb.
Hogyan valósul meg az energiagazdálkodás az iparban?
A hatékony energiagazdálkodási rendszerek kulcsfontosságúak a vállalkozás energiateljesítményének javításához, a fogyasztás csökkentéséhez és a költségek mérsékléséhez. Biztosítjuk a vállalkozások számára az ISO 50001:2011 szabvány szerinti energiagazdálkodási rendszer bevezetéséhez szükséges támogatást. Ez magában foglalja a folyamatok kialakításában, az energiaauditok elvégzésében, az irányítási rendszer bevezetésében és a független tanúsító szervezet általi tanúsítás megszerzésében nyújtott segítséget.
Melyek azok az ISO-szabványok?
A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet meghatározása szerint az ISO-szabványok „egy olyan formula, amely leírja valaminek a legjobb módját”. Az ISO-szabványok nemzetközileg elismertek és különböző termékekre, szolgáltatásokra vagy tevékenységekre vonatkoznak.
Kötelezőek az ISO-szabványok?
Az ISO-szabványok önmagukban nem kötelezőek, és önkéntes alapon is alkalmazhatók. Csak akkor válnak kötelezővé, ha rendeletekben, például uniós irányelvekben hivatkoznak rájuk.