Nettó Zéró stratégia

A nettó zéró az üvegházhatású gázok (ÜHG-k) kibocsátásának és a légkörből származó meglévő ÜHG-k elnyelésének kiegyensúlyozására irányuló célkitűzésre utal. A nettó zéró stratégia biztosítja a vállalatok számára az útitervet e cél eléréséhez való hozzájáruláshoz.

Kapcsolódjon be és tegye meg nettó zéró kötelezettségvállalását

Tegye vállalkozását alkalmassá a jövőre, és teremtsen hozzáadott értéket a kibocsátásmentességgel.

Mi az a nettó zéró?

A nettó zéró az ember által okozott üvegházhatásúgáz-kibocsátás és a meglévő üvegházhatású gázok eltávolítása közötti egyensúly megteremtésének célját jelenti. Sok vállalat a dekarbonizáció vagy klímastratégiájának eredményeként a nettó zéró célját tűzi ki. Mivel az éghajlatváltozás folytatódik, ez egy szükséges, de még mindig igényes lépés. Ezért a személyre szabott stratégia útmutatást nyújt arra vonatkozóan, hogyan válhat nettó zéró vállalattá.

Számos ország vállalta a Kiotói Jegyzőkönyvben foglalt kibocsátási célokat. A kibocsátási célok a szén-dioxid (CO2) mellett olyan üvegházhatású gázokra is kiterjednek, mint a metán (CH4) vagy a dinitrogén-oxid (N2O). A nettó zéró stratégia tehát sokkal többet takar, mint a nulla szén-dioxid-kibocsátás elérése. A nettó zéró karbon kibocsátási célokkal vagy a karbonsemlegességgel ellentétben a nettó zéró állapotát a Science Based Targets initiative (SBTi) útmutatója egyértelműen meghatározza.

További információért tekintse meg Út a klímasemlegesség felé c. anyagunkat:

A Nettó Zéró cél

Miért fontos a nettó zéró?

A globális felmelegedés miatt a nettó zéró célok egyre fontosabbá váltak. Amint azt az IPCC-jelentés is bizonyítja, az éghajlatváltozás messzemenő következményekkel jár a környezetre és a földi életre nézve. Bizonytalanságokkal, fenyegetésekkel és pénzügyi kockázatokkal jár együtt minden vállalkozás számára.

Az EU zöld megállapodása és a fenntartható fejlődési célok csak két példa a sok közül arra, hogy miként zajlik a zöld átmenet. Emellett várhatóan a következő években a karbonadó erőteljes emelésére is sor kerül. Ezért a kibocsátás csökkentése nem csak környezetvédelmi kérdés, hanem költségtényező is. Az üvegházhatású gázok csökkentése és a nettó zéró vállalattá válás mindenképpen kifizetődő.

„A vállalatoknak csökkenteniük kell a kibocsátásukat az éghajlatváltozás mérséklése, a költségmegtakarítás és a sikeres zöld vállalkozás érdekében. Minél előbb, annál jobb.”

– Margit Kapfer, Senior Manager Decarbonization

Hogyan segíthetünk Önnek abban, hogy nettó zéró vállalattá váljon?

Csapataink különböző szakterületek környezetvédelmi tanácsadóiból és fenntarthatósági szakértőiből állnak, hogy a legjobb szolgáltatásokat nyújthassuk egy kézből. Támogatjuk vállalatát a meglévő nettó zéró szabványoknak megfelelően és szilárd tudományos alapokon nyugvó dekarbonizációs stratégiájában. Ezért a nemzetközileg elismert Science Based Targets initiative (SBTi) mérséklési hierarchiát alkalmazzuk. Ez előírja, hogy a vállalatoknak azonnali prioritásként csökkentő intézkedéseket kell végrehajtaniuk, és csak ezután kell törekedniük a fennmaradó kibocsátások kompenzálására.

5 lépés: A nettó zéró ütemterv

A nettó zéró stratégiával világos ütemtervet követhet a GHG kibocsátások hatásos tevékenységekkel történő csökkentése érdekében.

Karbonlábnyom kiszámítása

Az energiafogyasztás kerülése és az energiahatékonyság növelése

Zöld energia beszerzése

A kibocsátások csökkentése az értékláncban (Scope 3)

Végül: Maradék kibocsátás karbon-semlegesítése

Mindig azt az elvet alkalmazzuk, hogy először csökkentjük, majd semlegesítjük a maradék kibocsátást. Ahhoz, hogy fenntartható üzleti stratégiáival összhangban elérje a nettó zéró üzletág állapotát, támogatjuk a következő lépések végrehajtásában:

Nettó zéró kibocsátás:

A lehető legnagyobb mértékű csökkentés és a maradék semlegesítése.

Kezdjen el cselekedni most!

FAQ

Gyakran ismételt kérdések a nettó zéróra vonatkozóan

A nettó zéró olyan állapot, amikor a légkörbe nem kerül többlet üvegházhatású gáz. Ez azt jelenti, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása és a szén-dioxid eltávolítása között egyensúlyt kell teremteni a kibocsátáscsökkentés és például a szén-dioxid megkötésének kombinációja révén.

Az üvegházhatású gázok nagy mennyiségű kibocsátása miatt éghajlatunk gyorsan változik. A globális felmelegedés a maga útján halad. Az éghajlatváltozás mérséklése csak akkor lehet sikeres, ha mindenki hozzájárul a csökkentési célokhoz. Ugyanakkor egyre nagyobb nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy kezeljék kibocsátásaikat. A nettó zéró stratégia meghatározásával és követésével megteszi a megfelelő lépéseket ahhoz, hogy nettó zéró vállalattá váljon, és megfeleljen a szabályozási követelményeknek.

A nettó zéró kibocsátást tudományos alapon kell megcélozni. A tudományosan megalapozott célok (SBT) jelenleg az egyetlen széles körben elfogadott szabvány. Ez lehetővé teszi a nemzetközileg elismert, hiteles és szigorú jelentéstételi és kommunikációs stratégiát. A nettó zéró eléréséhez a tudománynak megfelelően 90-95%-os kibocsátáscsökkentésre van szükség. A kibocsátás fennmaradó 5-10 %-ának fedezésére használt szén-dioxid-kibocsátási egységeknek olyan ellenőrzött projektekből kell származniuk, amelyek megkötik a szenet a légkörből. E célok megvalósítása azt jelenti, hogy vállalkozása hitelesen bizonyítani tudja a kibocsátáscsökkentés iránti elkötelezettségét a nettó zéró stratégia részeként. Tudjon meg többet arról, hogyan támogatjuk az SBTi-célkitűzések meghatározásában.

A Scope 1 és 2-be tartozó kibocsátások csökkentése viszonylag egyszerű vállalkozás. A mi szempontunkból a Scope 3 kibocsátás a dekarbonizációs útvonal legfontosabb része. Így az életciklus-értékelés és a körforgásos gazdaság óriási potenciállal rendelkezik a kibocsátás csökkentésében, és a stratégiának szerves részét kell képeznie. Ezért javasoljuk az életciklus-értékelések (LCA) elvégzését a termékeken és szolgáltatásokon, hogy azonosítani lehessen az értéklánc mentén a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének (nem csak) mozgatórugóit.

Javasoljuk, hogy a más fenntarthatósági vitákból ismert lényegesség-értékeléssel kezdjük. A Scope 3 kibocsátáscsökkentés esetében végezzen forró pontelemzést a legnagyobb hatással bíró és az ellenőrzése alatt álló kategóriákról. Koncentráljon a kibocsátás legnagyobb területeire, valamint arra, ami fontos az Ön és az érdekelt felek számára. Ez segít a fontos kategóriák és a lehetséges intézkedések azonosításában.

A vállalkozásoknak a kibocsátások 90-95%-át teljes mértékben csökkenteniük kell, a fennmaradó 5-10%-ot pedig olyan szén-dioxid-kivonási technológiával kell semlegesíteniük, amely a légkörben levő szenet megköti, pl. közvetlen levegőleválasztással. Ezen túlmenően, miközben haladnak ennek elérése felé, a vállalatokat arra ösztönzik, hogy olyan szén-dioxid-kiegyenlítési projektekbe fektessenek be, amelyek „az értékláncukon túlmutató” kibocsátásokat elkerülnek vagy csökkentik.

A nettó zéró, a szén-dioxid vagy a CO2 semleges szavak gyakran összekeverednek. A szén- vagy CO2 semlegesség csak a szén-dioxid-kibocsátásra vonatkozik, és kizár minden más üvegházhatású gázt. Az emberi tevékenységek révén kibocsátott gázok azonban különböznek globális felmelegedési potenciáljukban. Az éghajlatváltozás mérséklése érdekében intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy klímasemlegessé váljunk. Ezt csak úgy lehet elérni, ha a CO2 -nál több üvegházhatású gázt is figyelembe veszünk.

Kapcsolatfelvétel

Töltse ki az alábbi űrlapot, és csapatunk örömmel segít kérdései, észrevételei kapcsán.

Köszönjük üzenetét! Hamarosan válaszolunk Önnek.