FAQ
Gyakran ismételt kérdések a fenntartható finanszírozásról
Mi az uniós taxonómia rendelet?
Az EU taxonómia rendelete a vállalati fenntartható tevékenységek osztályozási rendszere. A rendszert az európai Green Deal megvalósításának hatalmas mozgatórugójának tekintik, mivel növeli a fenntartható üzleti modellek vonzerejét a pénzügyi piac számára.
Jogilag kötelező érvényű-e az uniós taxonómia?
Az uniós taxonómia jogilag kötelező érvényű. A pénzintézetek kötelesek nyilvánosságra hozni, hogy az általuk finanszírozott vállalatok tevékenységei milyen mértékben környezetileg fenntarthatóak. A jelenleg a nem pénzügyi közzétételi irányelv (NFRD) hatálya alá tartozó vállalatoknak viszont jelenteniük kell a taxonómiához való igazodás arányát. A jövőben az NFRD helyébe a vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelv (CSRD) lép, ezért az EU taxonómiának hatálya kibővül.
Mi a különbség a fenntartható finanszírozás és a zöld finanszírozás között?
A fenntartható finanszírozás és a zöld finanszírozás közötti különbség a fókuszban rejlik. A fenntartható pénzügyek a fenntarthatósági témák összességére vonatkoznak. A zöld finanszírozás ezzel szemben olyan környezetvédelmi kérdésekre összpontosít, mint a karbon-kibocsátás, a biodiverzitás vagy a vízszennyezés megelőzése.
Hogyan kapcsolódik össze a fenntartható finanszírozás és az ESG?
A fenntartható finanszírozás számos olyan témát érint, amelyek a fenntartható fejlődéshez, valamint a pénzügyi piac mozgatórugóihoz és szereplőihez kapcsolódnak. Ezért a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos intézkedéseket is tartalmaz pénzügyi szempontból. Az ESG a fenntartható pénzügyi témák részét képezi. Az ESG minősítés arról nyújt információt, hogy egy vállalat milyen jól teljesít a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási területeken.
Miért adnám egy általános minősítő szolgáltató kezébe a saját fenntarthatósági teljesítményem értékelését?
Először is, a láthatóság növelése érdekében. Különösen a kötvények esetében a hosszú távú orientációjú tőkebefektetőkhöz való hozzáférés növelhető a hitelminősítő intézet katalógusában való megjelenéssel, még inkább egy elsőrendű minősítéssel. Másodszor, egy külső, független, a fióktelep összes ESG-aspektusára kiterjedő minőségi pecsét alátámasztja az egyén fenntarthatósági igényét. Harmadszor, a jó minősítéseket a bankok is elismerik. Az ESG-teljesítmény értékelésében még mindig van egy bizonyos szubjektív tényező, és a jó minősítések segíthetnek abban, hogy a megerősítési torzítást a saját javunkra fordítsuk.
Milyen előnyökkel jár a minősítés a tőkéhez való hozzáférésen és az imázs javításán kívül?
A minősítési keretrendszerrel naprakész, semleges külső meghatározást kapok a „legjobb az osztályban” fogalmáról, amelyhez viszonyíthatom közvetlen vagy közvetett versenytársaimat az egész ágazatban, világszerte. Ez a fenntarthatósági stratégia értékelésének eszközeként szolgál, és hatékony áttekintést ad az erősségekről és gyengeségekről.
Miért vegyek fel egy további tanácsadó céget, ha úgyis külső minősítést kapok?
Nem triviális feladat a különböző minősítő intézmények, azok célcsoportjainak, módszertani sajátosságainak és a kedvező eredményekhez szükséges információigényüknek a nyomon követése. Tapasztalatunk segít abban, hogy gyors áttekintést kapjon, kiválassza az igényeinek megfelelő minősítő szolgáltatót, és hatékonyan megszervezze a minősítési folyamatot. Ezen túlmenően útmutatást adunk, hogy az értékelési jelentést a lehető legjobban felhasználhassa fenntarthatósági stratégiájának hosszú távú előmozdítása érdekében.
Melyek az ESG minősítések korlátai?
Számos hitelminősítő szolgáltató a nyilvánosan közzétett információkra alapozza értékelését. Ha ezek nem állnak rendelkezésre, vagy nem jól strukturáltak, és ha a vállalat nem működik együtt, az eredmény rosszabb, mint amilyennek lennie kellene. Az ESG-minősítések nem kizárólag fenntarthatósági teljesítményértékelést végeznek, hanem főként fenntarthatósági menedzsment és átláthatóság értékelést. Így különösen akkor, ha alacsony az átláthatóság vagy hiányoznak a strukturált megközelítések, a minősítés eredménye rossz, még akkor is, ha a színfalak mögött a fenntarthatóság előmozdítása terén vannak eredmények.