FAQ
Gyakran ismételt kérdések a zöld építésről
Mi a zöld építészet?
A fenntartható építészetnek is nevezett zöld építészet az épületek olyan hatásaira összpontosít, mint az üvegházhatású gázok kibocsátása, a vízfogyasztás vagy a hulladék. A zöld építészetet a fenntartható tervezés szabványai vezérlik.
Milyen célt szolgál a zöld építészet?
A zöld építészet számos célt szolgál a fenntarthatóság tekintetében. A környezetvédelmi szempontok – például az energia- és vízfogyasztás vagy a zöld építőanyagok használata – mellett az általános egészségügyi szempontok is fontos szerepet játszanak. A zöld építészet élhető és fenntartható közösségek kialakításához vezet, amely figyelembe veszi mindenki hatását és jólétét – beleértve az ökoszisztémáékat is.
Hogyan lehet egy épületet fenntarthatóvá tenni?
Egy épület fenntarthatósága különböző tényezőktől függ – például attól, hogy új épületről van-e szó, amelyet fenntartható és környezetbarát módon kell felépíteni, vagy a meglévő épületállomány korszerűsítéséről. Minden esetben foglalkozni kell a hatásokkal, elemzésekkel megállapítani a jelenlegi állapotot, és ebből célokat és intézkedéseket levezetni. A Green Building minősítés utólag bizonyítja a sikert.
Nem számít, hol tart: Szívesen támogatjuk a Green Building fenntarthatósági koncepciójának kidolgozásában és megvalósításában.
Mi az a LEED minősítés?
A LEED tanúsítás az úgynevezett LEED minősítési rendszeren alapul. Ez a legelterjedtebb zöldépítési szabvány. Azok az épületek, amelyek átesnek a LEED-hitelesítési folyamaton, bizonyos számú pontot kapnak. A LEED Platinum és a LEED Gold a legmagasabb pontszámokat jelenti. A pontszám az épület következő szempontjainak értékelését jelenti: kibocsátás, energia, víz, hulladék, de a közlekedés, valamint a belső terek egészségügyi és környezetvédelmi szempontjai is.
Mi a fő különbség a BREEAM és a LEED között?
A LEED az Egyesült Államokból származik, míg a BREEAM az Egyesült Királyságból. A két rendszer többsége hasonló, azonban a tanúsítási folyamat és a követelmények között is vannak különbségek. Az egyik nagy különbség a két tanúsítási rendszer között a jóváhagyott szabványok. A LEED megköveteli az amerikai szabványoknak való megfelelést, míg a BREEAM sok esetben elfogadja a helyi szabványokat.
Milyen épületek tanúsíthatók a BREEAM szerint?
A BREEAM tanúsítás az épületek életciklusának minden szakaszára kiterjed. A BREEAM Communities a környékbeli vagy annál nagyobb léptékű fejlesztésekre vonatkozik; az új építés az újonnan épített hazai (csak nemzetközi) és nem lakossági épületekre; a használatban lévő épületek a meglévő, használatban lévő nem lakossági épületekre; míg a felújítás a nem lakossági épületek átalakítására és felújítására vonatkozik.
Milyen témaköröket értékelnek a BREEAM-értékelés során?
Általában a fenntarthatósági teljesítményt pontosan meghatározott értékelési kritériumok alapján mérik, amelyek a vonatkozó BREEAM rendszertől függnek. Az új építés esetében 9+1 kategóriát határoztak meg, és ezek a kategóriák mindegyike tartalmaz kérdéseket és kritériumokat.
Hogyan tanúsíthatom az eszközömet a BREEAM International New Construction szerint?
Először is ki kell választani a projektre vonatkozó BREEAM rendszert. Ezután ki kell jelölni egy BREEAM-értékelőt, aki regisztrálja a projektet a megfelelő BREEAM-rendszerben, és elvégzi az értékelést. A tanúsítványt a BRE adja ki az épület teljesítménye alapján.
Milyen minősítési szintet célozzak meg az épületemmel?
A zöld épületekkel kapcsolatos tanácsadás első lépéseként GAP-elemzést kínálunk ügyfeleinknek. Ennek részeként az épület a vonatkozó tanúsítási rendszer követelményeihez viszonyítva elemezzük, meghatározzuk az elérhető minősítést, és a projektcsapat számára kiemeljük az eléréséhez szükséges összes releváns feladatot.