FAQ
Gyakran feltett kérdések az intelligens városokról
Mi az AWS?
Az Alliance for Water Stewardship (AWS) egy globális tagsági együttműködés, amely vállalkozásokat, nonprofit szervezeteket és a közszférát tömöríti. Az AWS-tagok a fenntartható vízhasználat egyetemes keretrendszerének – a Nemzetközi Vízgazdálkodási Szabványnak (International Water Stewardship Standard, AWS Standard) – elfogadásával és előmozdításával járulnak hozzá a helyi vízkészletek fenntarthatóságához, amely ösztönzi, elismeri és jutalmazza a jó vízgazdálkodási teljesítményt.
Melyek a vízzel kapcsolatos kockázatok?
A vízzel kapcsolatos kockázat akkor fordul elő, ha egy szervezetet vízzel kapcsolatos kihívás éri, például vízhiány, vízterhelés, árvíz, az infrastruktúra leromlása vagy aszály. Egy szervezet csak akkor lesz képes átfogóan megérteni a kockázati kitettségét és a legmegfelelőbb válaszlépéseket, ha képes figyelembe venni a helyi vízgyűjtő körülményeit és feltételeit. A vízgyűjtő szintű kockázatértékelés különösen fontos a vízkészletek biztosításának vízgazdálkodási megközelítése szempontjából, mivel a vízgyűjtő más felhasználóival és külső érdekeltekkel való együttműködés központi szerepet játszik a kockázatok megértésében és kezelésében. A vízzel kapcsolatos kockázatok három típusát vesszük figyelembe: • Fizikai kockázat: Vízhiány, vízterhelés, árvíz vagy szennyezés okozta kockázat. • Szabályozási kockázat: A jogszabályokban vagy szabályozásokban bekövetkező várható vagy váratlan változások vagy bizonytalanságok által vezérelt kockázatok, amelyek közvetlen vagy közvetett hatással lehetnek a vállalatra. • Reputációs kockázat: A fogyasztói magatartás változásaiból eredő termékkockázatok, valamint a befektetők, a fogyasztók és a jelenlegi/leendő alkalmazottak által a vállalattal kapcsolatban hozott döntésekre hatással lévő kockázatok.
Mi a fenntartható kerület?
A fenntartható kerület egy városon belüli olyan földrajzi terület, amely fenntartható gyakorlatokat integrál. Rugalmas és élhető közösséget eredményez, amely lehetőséget biztosít a részvételre. A cél a különböző igények egyensúlyba hozatala a hulladék csökkentése, az erőforrások megőrzése és az életminőség javítása mellett. Egy fenntartható kerület gyakran tartalmaz olyan jellemzőket, mint a fenntartható ingatlanok, intelligens mobilitási koncepciók, hatékony közlekedési rendszerek és fenntartható energiarendszerek.
Miért válik egyre fontosabbá a városok fenntarthatóbbá tétele?
A városok fenntarthatóbbá tételének fontossága egyre nő, mivel az urbanizáció felgyorsul, a klímaváltozás folytatódik, és az erőforrások megőrzésének szükségessége egyre sürgetőbbé válik. A városok és nagyvárosi területek növekedése az erőforrás-fogyasztás és a hulladéktermelés növekedéséhez vezet. Ez megterheli a környezetet és a biodiverzitást, és súlyosbítja a klímaváltozás hatásait. A városokban a fenntartható gyakorlatok bevezetésével minimalizálhatjuk a környezeti hatásokat, élhetőbbé tehetjük a közösségeket, és jobb életszínvonalat biztosíthatunk a jelen és a jövő generációi számára. Ezért nagy lehetőségek rejlenek a fenntartható várostervezésben és -fejlesztésben.