A dekarbonizáció az üveggázhatású gázok kibocsátása csökkentése érdekében tett erőfeszítéseket jelenti. Ilyen például a vállalati karbonlábnyom-számítás vagy komplexebb szinten a nettó-zéró stratégiakészítés, amelyekkel a vállalatok hozzájárulhatnak az élővilágban, a társadalmon és az üzleti világban is megmutatkozó negatív hatások csökkentéséhez, ugyanis ezen gyakorlatok és eszközök alkalmazásával mérsékelhető az emberi tevékenység következtében termelt CO2 és más üvegházhatású gázok légkörbe kerülése.
A karbon témájában számos kifejezés kering a köztudatban. Alább definiálunk néhányat, amelyet mindenképp érdemes tudni a könnyebb értelmezés és alkalmazás céljából. Dekarbonizációs videósorozatunk egyik részében pedig szakértőnk elmondja, hogy mikor van helye a karbonsemlegesítésnek egy vállalat dekarbonizációs törekvései során.
1. Szén-dioxid egyenérték (CO2e, carbon dioxide equivalent)
Az összes ÜHG-kibocsátás kiszámításához használt mérőszám, amely a kibocsátott üvegházhatású gázok (pl. metán, dinitrogén-oxid stb.) globális felmelegítési potenciálját egyesíti.
2. Karbonkibocsátás (carbon emission)
Szén-dioxid kibocsátása a légkörbe. CO2 – egyenértékké (CO2e) átszámítva más üvegházhatású gázok kibocsátása is kifejezhető vele.
3. Karbonlábnyom (carbon footprint)
Egy tevékenység, termék, vállalat vagy ország által kibocsátott mennyiségének számszerűsítésére szolgáló mutató. A karbonlábnyomot gyakran valamihez viszonyítva (pl. például tonna CO2e / év, fő, kg gyártott termék, megtett km stb.) adják meg.
4. Karbonelnyelő (carbon sink)
Olyan természetes vagy mesterséges erőforrás, amely képes tárolni és eltávolítani a szén-dioxidot a légkörből (pl. erdők).
5. Szén-dioxid-elszámolás (carbon accounting)
A szén-dioxid-kibocsátás és kibocsátáscsökkentés számszerűsítése, amely a szervezet üzleti tevékenységeinek éghajlati hatását méri.
6. Dekarbonizáció (decarbonization)
A kibocsátások csökkentése érdekében tett erőfeszítések.
7. Karbonkredit (carbon credit)
A szén-dioxid-kredit vagy karbonkredit olyan forgalomképes tanúsítvány, amely egyenértékű 1 tonna CO2 vagy CO2e ellentételezésével.
8. Karbonkibocsátás ellentételezése (carbon offset)
Olyan projekt vagy tevékenység, amely csökkenti vagy eltávolítja a légkörbe történő karbon-kibocsátást. Ez kompenzálja a más vállalatok által okozott elkerülhetetlen karbon-kibocsátást.
9. Szén-dioxid-nyilvántartás (carbon registry)
Olyan platform, amely alkalmas a karbonkibocsátás-csökkentések számszerű nyilvántartására, nyomonkövetésére, valamint arra, hogy a vállalatok ezen keresztül ellentételezzék kibocsátásaikat (karbon-kreditek megvásárlásával).
10. Karbonpiac (carbon market)
Két fajtája létezik, a kötelező és az önkéntes piac, mindkettőn a karbonkreditek kereskedelme zajlik.
11. Az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszere (EU ETS)
A rendszer azáltal ösztönzi az alacsonyabb kibocsátásra való átállást, hogy a leginkább energiaigényes iparágak létesítményeinek a megállapított CO2-kvótájuk feletti kibocsátásaikat megvásárolt kvótákkal kell fedezniük.
12. Karbonvám (carbon tariff)
Az EU importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusa (CBAM) keretében a legszennyezőbb iparágak termékeinek (pl. cement, acél, alumínium, elektromos áram stb.) importja esetén kirótt illeték.
13. Karbonsemlegesség (carbon neutral)
Az antropogén eredetű karbon-kibocsátás ellensúlyozása a kibocsátás-csökkentési és eltávolítási projektekből származó szén-dioxid-ellentételezésekkel.
14. Nettó nulla kibocsátás (SBTi net zero)
Egy vállalat által generált kibocsátások mennyisége egyensúlyban van a légkörből (természetes vagy mesterséges módon) eltávolított üvegházhatású gázok mennyiségével – az SBTi által elvárt kibocsátáscsökkentések mellett.
15. Karbonadó (carbon tax)
A kormány által kivetett környezetvédelmi adó vagy büntetés, amelyet a vállalatoknak a túlzott szén-dioxid- és egyéb ÜHG-kibocsátásukért kell fizetniük.