Az Európai Unió felismerve többek között, hogy:
- az azbeszttartalmú anyagok széles körű jelenléte (használatuk 2005-ös betiltása óta csökkenő, de továbbra is jelentős mértékű) a munkahelyi daganatos megbetegedések egyik fő okozója (adatok szerint csak 2019-ben 70.000 életet követelt),
- az uniós szinten 2050-ig elérendő null kibocsátási céllal összhangban az európai épületek 75%-át érintő felújítási és hőszigetelési munkák, valamint az azbeszttartalmú anyagok múltbeli kiterjedt építőipari felhasználása miatt a dolgozók kitettsége fokozódik,
a 2023. október 23-án a Tanács által is jóváhagyott új direktívája értelmében a munkahelyi azbesztkoncentráció elfogadható szintjét kétéves határidőn belül, minden tagországra kiterjedően a tizedére csökkenti.
A számok nyelvén
Az eddig érvényes, 2009/148/EK direktíva által meghatározott munkahelyi légtérben jelenlévő azbesztszálak maximális számát (8 órás átlagban) 10 rost/100 cm3 szintről 1 rost/100 cm3 szintre csökkenti. A csökkentést tovább szigorítja az a megkötés, hogy ezt a szintet az eddig a gyakorlatban nem mért „vékony”, azaz 0,2 µm vastagságú szálakkal együtt kell mérni. (Az átállásra biztosított 6 éves derogációs időszakban megengedett, hogy a vékony szálakat nem kell mérni, de ebben az esetben a határérték ötször alacsonyabb, azaz 0,2 rost/100 cm3!)
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A régi épületek (melyek az adott tagállam azbeszttilalmának hatályba lépése előtt épültek) felújítása, átépítése, bontása előtt a munkavállaló és az emberi egészség védelme érdekében azbesztfelmérést kell készíttetni (vagy tagországi szinten eltérően rendelkezésre álló adatbázis alapján – ilyen Magyarországon nincs -, vagy az épület múltját feltáró vizsgálattal kell feltárni az azbeszt jelenlétét). A felmérést csak arra jogosított, szakképzett cég/szakértő végezheti.
Amennyiben a felmérés az épületben azbeszttartalmú anyag(ok) jelenlétét azonosítja, annak eltávolítására szintén csak akkreditált szakcég közreműködésével, a fenti, szigorú határértékek betartásával valósulhat meg.
Az azbeszttel összefüggésbe hozható daganatos megbetegedésekről tagállami szintű nyilvántartást kell vezetni.
A munkahelyi levegőminőség mérését végző, szintén akkreditált szervezeteknek (laboratóriumok) legkésőbb a derogáció, azaz 6 év elteltével sokkal pontosabb, például elektronmikroszkópos, vagy hasonló eredményt hozó eljárásra kell áttérniük a vizsgálataik során.
A denkstatt Ingatlan és tranzakciós szolgáltatások üzletág szakértői számos elvégzett veszélyes épületanyag felméréssel, azbeszt bontás műszaki felügyeleti tapasztalattal rendelkeznek. A szigorodó előírásokat betartva nyújtanak támogatást barnamezős, rozsdaövezeti fejlesztésekhez kapcsolódóan ügyfeleinknek.