FAQ
Gyakran ismételt kérdések a fenntarthatósági jelentéstételről és a szabványokról
Hogyan készítsünk fenntarthatósági jelentést?
A fenntarthatósági jelentéstételt mindig meg kell előznie a legfontosabb fenntarthatósági témák meghatározásának – az úgynevezett lényegességi elemzésnek. Emellett az adatkezelés is fontos ahhoz, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos nem pénzügyi teljesítménymutatókat össze lehessen gyűjteni. A fenntarthatósági jelentéstétel történhet különböző fenntarthatósági jelentéstételi szabványok, például a GRI vagy az integrált jelentéstételi keretrendszer szerint.
Mit kell tartalmaznia egy fenntarthatósági jelentésnek?
A fenntarthatósági jelentés egy alapos ESG-menedzsment minden elemét magában foglalja. A jelentésben meg kell határozni a lényeges környezeti, társadalmi és etikai témákat. Bemutatja a fő teljesítménymutatókat és a jelenlegi irányítási megközelítést, valamint közzéteszi a fenntarthatósági stratégiákat és célokat. A jelentés továbbá szervezeti felépítést (ESG-irányítás) is igényel.
Mi a GRI fenntarthatósági jelentés?
A GRI-szabványoknak megfelelő fenntarthatósági jelentés megfelel egy bizonyos minőségi szabványnak. A GRI jelentés azt jelenti, hogy a jelentés a Global Reporting Initiative által meghatározott különböző információkat tartalmaz.
Ha a szervezete GRI-konform jelentést szeretne készíteni, két lehetőség áll rendelkezésre (a 2022-es jelentéstételi évtől: „A GRI-vel összhangban” és „A GRI-re való hivatkozással”), amelyek attól függnek, hogy milyen mértékben teljesültek a szabványok. A jelentéstétel egy folyamat, amely idővel fejlődik. Ezért azoknak a vállalatoknak, amelyek első jelentést tesznek közzé, vagy a jelentéstétel kezdeti szakaszában vannak, a „GRI-re való hivatkozással” opcióval kell kezdeniük.
Meg kell jegyezni, hogy a 2023-ban megjelenő, 2022-es évre vonatkozó fenntarthatósági jelentéseknek először az új GRI egyetemes szabványokat (2021) kell alkalmazniuk. Forduljon hozzánk bizalommal, hogy segítsünk az új szabványok bevezetésében.
Milyen esetben van szükség GRI-konform ESG-jelentésre?
Ha egy nemzetközileg elfogadott és elismert jelentéstételi szabvány szerint szeretne ESG-jelentést közzétenni, a GRI optimális választás. A GRI-alapú jelentéstétel olyan mélységű közzétételt biztosíthat, amelyet a szervezet valamennyi érdekeltje igényel. Ezen túlmenően a GRI jól felkészít a CSRD által előírt jövőbeli jelentéstételi követelményekre.
A különböző körülményektől függően további szabványok is figyelembe vehetők. Például:
- SASB / IFRS / Value Reporting Foundation az Észak-Amerikában működő vállalatok számára,
- TCFD a klímakockázatokra való összpontosítás érdekében, vagy
- Ágazati szabványok (pl. EPRA fenntarthatósági szabványok az ingatlanszektorban készített jelentésekre).
Hogyan készíthetünk GRI-konform jelentést?
Ha a szervezete GRI-konform jelentést szeretne készíteni, két lehetőség áll rendelkezésre (a 2022-es jelentéstételtől kezdve: „A GRI-vel összhangban” és „A GRI-re való hivatkozással”), amelyek attól függnek, hogy milyen mértékben alkalmazták a szabványokat. A jelentéstétel egy folyamat, amely idővel fejlődik. Ezért azok a vállalatok, amelyek első jelentést tesznek közzé, vagy a jelentéstétel kezdeti szakaszában vannak, a „GRI-re való hivatkozással” opcióval kezdhetik.
Meg kell jegyezni, hogy a 2022-es évre vonatkozó, 2023-ban megjelenő fenntarthatósági jelentéseknek először az új GRI egyetemes szabványokat kell alkalmazniuk. Forduljon hozzánk bizalommal, hogy segítsünk az új szabványok bevezetésében.