Fenntarthatósági jelentéstétel a vállalkozások számára

A fenntarthatósági jelentés a vállalatok által közzétett, nem pénzügyi, fenntarthatósággal kapcsolatos információk közzététele. Ez lehet törvény által előírt vagy önkéntes alapú.

Kezdje el most, vagy lépjen a fenntarthatósági jelentéskészítés következő szintjére

Feleljen meg a jogi követelményeknek, valamint az érdekelt felek igényeinek, és készüljön fel a jövőre.

Mi az a fenntarthatósági jelentéstétel?

A fenntarthatósági jelentéstétel a vállalati fenntarthatósági menedzsment tevékenységi körébe tartozik. Az ESG-jelentéstétel célja, hogy tájékoztatást nyújtson a vállalat lényeges hatásairól. Az ESG-jelentés tartalmazza a lényegességi értékelés eredményeit és a vállalat erre adott válaszait. A sikeres fenntarthatósági jelentéstétel a jó adatkezelésen és a világos folyamatokon múlik.

Négy lépés, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a jelentési folyamatból

fenntarthatósági jelentéstétel
4 lépés a fenntarthatósági jelentéshez

A fenntarthatósági jelentés általában a következő lépések szerint történik.

  1. A projekt meghatározása és elindítása
  2. Lényeges témák megismerése
  3. Mutatók meghatározása és információgyűjtés
  4. Fenntarthatósági jelentéstétel

Miért érdemes a vállalkozása hatását jelentenie

A fenntarthatósági jelentéstétel jól bevált eszközként szolgál az érdekeltek számára a hatások, a teljesítmény és az erőfeszítések átlátható kommunikálására. Azonban nem csak az érdekeltek elvárásainak teljesítését szolgálja. A jelentéstétel hasznos vezetői eszköz a fenntarthatósági teljesítmény aktuális állapotának meghatározására.

A fenntarthatósági jelentéstétel jelentősége megnőtt, mivel a megfelelés kulcsfontosságú tényezővé vált. Javasoljuk, hogy a vállalatok hosszú távú döntéseik meghozatalakor vegyék figyelembe az egyre szigorodó szabályozási követelményeket. Az olyan irányelvek, mint a CSRD vagy a svájci RBI/CO egyre nagyobb térnyerése arra kényszeríti a vállalatokat, hogy részletesebben és előre meghatározott mutatók és témák alapján számoljanak be fenntarthatósági teljesítményükről.

Megfelel-e a vállalata a nemzetközi szabványoknak?

Jelenleg a fenntarthatósági jelentéstételről szóló irányelv (CSRD) – amely a jelenlegi nem pénzügyi beszámolási irányelv (NFRD) helyébe lép – uralja a fenntarthatósági jelentéstételről szóló diskurzust és meghatározza annak hatályát. A következő néhány évben az EU-ban a korábbiakhoz képest lényegesen több vállalatnak kell beszámolnia a fenntarthatósági teljesítményükkel kapcsolatos nem pénzügyi adatairól.

Ennek eredményeképpen a vállalatoknak a jövőben kibővített jelentéstételi kötelezettségekkel kell szembenézniük. A fenntarthatósági jelentéstétel terén szerzett sokéves tapasztalatunk során megtanultuk, hogy a vállalatoknak időben kell reagálniuk, hogy időben fel tudjanak készülni a szabályozási követelményekre. Elkísérjük a jelenlegi és jövőbeli jogszabályoknak megfelelő, szakmailag megalapozott fenntarthatósági jelentéstételhez vezető úton.

Hogyan segítünk a transzparens jelentéstételből származó előnyök kihasználásában?

Vállalatának számos előnye származik abból, ha a fenntarthatósági témákról a szakértőink segítségével szakmailag megalapozott vállalati beszámolót készít.

Mindig naprakész:

Támogatjuk a jelenlegi (pl. NFRD, GRI Universal Standards, SASB, DNK, IFRS / Value Reporting Foundation, UN Global Compact Communication on Progress, Swiss RBI/CO) és a jövőbeni (pl. CSRD és a vonatkozó ESRS [European Sustainability Reporting Standards]) beszámolási szabványoknak való megfelelést és az ennek megfelelő korai felkészülést.

Jobb, mint az elég jó:

Fejlessze a fenntarthatósági szemléletét és a jelentéstételi folyamatot: átfogó támogatást nyújtunk az első alkalommal jelentést készítőknek, valamint tehermentesítjük a vállalatokat az egyes jelentéstételi feladatok átvételével és rutinos végrehajtásával.

A fenntarthatóság egésze:

Megfontoljuk a más vonatkozó szabványokhoz vagy iránymutatásokhoz (pl. EU taxonómia vagy TCFD keretrendszer) való csatlakozást. Támogatást nyújtunk a fenntarthatósággal kapcsolatos témák széles köréhez, amelyek a fenntarthatósági jelentésében dekarbonizációs és klímaváltozási stratégiaként jelennek meg.

Többszörös díjnyertes:

Az EY denkstatt által nyújtott tanácsadások és szolgáltatások a minőséget képviselik. Ez vonatkozik a fenntarthatósági jelentéstételre is, amely már több díjat is kapott (ASRA, Zöld Béka).

Rugalmas támogatás:

Szakértőink támogatást nyújtanak a fenntarthatósági jelentés előkészítésében, végrehajtásában és folytatásában, valamint a kapcsolódó szolgáltatások kezelésében.

Fenntarthatósági jelentéstételi szolgáltatásaink

Átfogó támogatást nyújtunk a fenntarthatósági jelentések készítésének teljes folyamatában a nemzetközi fenntarthatósági jelentéstételi szabványok szerint:

út a GRI szerinti jelentéshez
Szívesen támogatjuk a folyamatok különböző szakaszaiban, és megtaláljuk a vállalatának megfelelő stratégiát!

FAQ

Gyakran ismételt kérdések a fenntarthatósági jelentéstételről és a szabványokról

A fenntarthatósági jelentéstételt mindig meg kell előznie a legfontosabb fenntarthatósági témák meghatározásának – az úgynevezett lényegességi elemzésnek. Emellett az adatkezelés is fontos ahhoz, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos nem pénzügyi teljesítménymutatókat össze lehessen gyűjteni. A fenntarthatósági jelentéstétel történhet különböző fenntarthatósági jelentéstételi szabványok, például a GRI vagy az integrált jelentéstételi keretrendszer szerint.

A fenntarthatósági jelentés egy alapos ESG-menedzsment minden elemét magában foglalja. A jelentésben meg kell határozni a lényeges környezeti, társadalmi és etikai témákat. Bemutatja a fő teljesítménymutatókat és a jelenlegi irányítási megközelítést, valamint közzéteszi a fenntarthatósági stratégiákat és célokat. A jelentés továbbá szervezeti felépítést (ESG-irányítás) is igényel.

A GRI-szabványoknak megfelelő fenntarthatósági jelentés megfelel egy bizonyos minőségi szabványnak. A GRI jelentés azt jelenti, hogy a jelentés a Global Reporting Initiative által meghatározott különböző információkat tartalmaz.

Ha a szervezete GRI-konform jelentést szeretne készíteni, két lehetőség áll rendelkezésre (a 2022-es jelentéstételi évtől: „A GRI-vel összhangban” és „A GRI-re való hivatkozással”), amelyek attól függnek, hogy milyen mértékben teljesültek a szabványok. A jelentéstétel egy folyamat, amely idővel fejlődik. Ezért azoknak a vállalatoknak, amelyek első jelentést tesznek közzé, vagy a jelentéstétel kezdeti szakaszában vannak, a „GRI-re való hivatkozással” opcióval kell kezdeniük.

Meg kell jegyezni, hogy a 2023-ban megjelenő, 2022-es évre vonatkozó fenntarthatósági jelentéseknek először az új GRI egyetemes szabványokat (2021) kell alkalmazniuk. Forduljon hozzánk bizalommal, hogy segítsünk az új szabványok bevezetésében.

Ha egy nemzetközileg elfogadott és elismert jelentéstételi szabvány szerint szeretne ESG-jelentést közzétenni, a GRI optimális választás. A GRI-alapú jelentéstétel olyan mélységű közzétételt biztosíthat, amelyet a szervezet valamennyi érdekeltje igényel. Ezen túlmenően a GRI jól felkészít a CSRD által előírt jövőbeli jelentéstételi követelményekre.

A különböző körülményektől függően további szabványok is figyelembe vehetők. Például:

  • SASB / IFRS / Value Reporting Foundation az Észak-Amerikában működő vállalatok számára,
  • TCFD a klímakockázatokra való összpontosítás érdekében, vagy
  • Ágazati szabványok (pl. EPRA fenntarthatósági szabványok az ingatlanszektorban készített jelentésekre).

Ha a szervezete GRI-konform jelentést szeretne készíteni, két lehetőség áll rendelkezésre (a 2022-es jelentéstételtől kezdve: „A GRI-vel összhangban” és „A GRI-re való hivatkozással”), amelyek attól függnek, hogy milyen mértékben alkalmazták a szabványokat. A jelentéstétel egy folyamat, amely idővel fejlődik. Ezért azok a vállalatok, amelyek első jelentést tesznek közzé, vagy a jelentéstétel kezdeti szakaszában vannak, a „GRI-re való hivatkozással” opcióval kezdhetik.

Meg kell jegyezni, hogy a 2022-es évre vonatkozó, 2023-ban megjelenő fenntarthatósági jelentéseknek először az új GRI egyetemes szabványokat kell alkalmazniuk. Forduljon hozzánk bizalommal, hogy segítsünk az új szabványok bevezetésében.

Kapcsolatfelvétel

Töltse ki az alábbi űrlapot, és csapatunk örömmel segít kérdései, észrevételei kapcsán.

Köszönjük üzenetét! Hamarosan válaszolunk Önnek.