2024. január 31-ei „Építőanyagok jelentősége az épületek dekarbonizációja” c. online eseményünk keretében kollégáink részletesen bemutatták az épületek energiahatékonyságáról szóló EU-direktívával (Energy Performance of Buildings Directive) kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, köztük a környezetvédelmi terméknyilatkozat lehetőségeit (Environmental Product Declaration – EPD).
Íme egy összefoglaló az előadás anyagából.
1. Épületek klímahatása
- Az épített környezet a globális ÜHG-kibocsátás 40%-át adja. Jelenleg 27%-ban az épületek működtetése, míg 13%-ban az építőanyagok és az építkezés maga.
- A szabályozások eddig a működési karbonkibocsátás csökkentésére koncentráltak, míg a beépült karbonkibocsátás háttérbe szorult.
2. EPBD módosítás
Célja az épületállomány teljes dekarbonizációja 2050-re.
- Jelentési kötelezettség 2027-től a 2000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű épületek teljes életciklusa során felmerülő karbonlábnyom számításra; 2030-től az összes épületre.
3. Küszöbérték
Pár év jelentési időszakot követően küszöbértékek lesznek meghatározva egy épület életciklusa során felmerülő karbonlábnyom csökkentésére.
- A beépült karbon mérése kapcsán adathiány áll fenn, amely pontatlansághoz és megbízhatatlansághoz vezet.
4. EPD
Objektív és megbízható képet ad az építőanyag környezetre gyakorolt hatásáról.
Nyugat- és Észak-Európában már belépőnek számít az EPD megléte a beszerzés során.
- A műszaki teljesítmény és ár mellett előnyben lesznek részesítve az alacsonyabb karbonlábnyommal rendelkező termékek.
Várjuk jelentkezését, amennyiben segíthetünk elindítani vállalatát és épületét a dekarbonizáció útján vagy szívesen megtekintené webinárunkat!