A gyors demográfiai, környezeti és gazdasági változások, a növekvő (áru-) forgalom, valamint a technológiai, területi és szabályozási fejlődés óriási kihívások elé állítja Alsó-Ausztria – Bécs városi régióját, különösen a logisztika területén.
Ezért Alsó-Ausztria és Bécs tartományok a két tartomány gazdasági kamarájával közösen kezdeményeztek egy, az érdekelt feleket érintő folyamatot, hogy kidolgozzanak egy fenntartható logisztikai cselekvési tervet, amelynek célja a forgalom és a CO2-kibocsátás csökkentése, a felhasználási konfliktusok megoldása, a kísérő logisztikai koncepciók és kísérleti projektek támogatása.
Megoldásunk
A denkstatt – partnerünkkel, az ECONSULT-tal együtt – egy hároméves, az érdekelt felek részvételével zajló folyamatot kísért végig, amely a következőket foglalta magában:
- Az érdekelt felek aktivizálása (interjúk és felmérés)
- A cselekvési területek fejlesztése
- A jövőbeli forgatókönyvekhez való igazodás
- Az intézkedések kidolgozása, rangsorolása és tervezése
A folyamatba több műhelytalálkozón és visszajelző ülésen mintegy 250 ember kapcsolódott be, és a folyamat eredményeként egy 35 intézkedést és 133 fellépést tartalmazó cselekvési terv született, amelyet a tartományok és a gazdasági kamarák fogadtak el.
A cselekvési terv végrehajtását rendszeres nyomon követéssel, az érdekelt felek bevonásával és kommunikációs intézkedésekkel is kísérjük.
Ügyfélelőny
A projekt a közigazgatás és a gazdasági kamarák, valamint a fenntartható logisztika témájában érdekelt felek sokaságát hozta össze. A projekt eredményeképpen átfogó, ambiciózus és konkrét cselekvési terv született, amelynek végrehajtása folyamatosan zajlik.
Emellett létrehozta a fenntartható logisztikával kapcsolatos együttműködési folyamatot és platformot a bécsi nagyvárosi régióban. Ezen túlmenően számos kísérő kísérleti projektet indítottak vagy támogattak, amelyek a projekt célkitűzéseire irányulnak.
A Fenntartható logisztika 2030+ elnyerte a neves VCÖ Mobility Award 2020 díjat a „Közlekedés, logisztika, áruszállítás” kategóriában.