A biodiverzitás csökkenésének megállításának módja

Reading Time: 2 minutes

A biodiverzitás csökkenésének témájával már nem csak a biológusok és a környezetvédők foglalkoznak, hanem az üzleti világot, a közvéleményt és a kormányzat legmagasabb szintjeit is elérte. Mivel a biodiverzitás globális csökkenése továbbra is rohamos ütemben folytatódik, máris egyre több szó esik a hatodik tömeges kihalásról.

A biodiverzitás csökkenése jelentős potenciális következményekkel jár az emberekre nézve. Az érintetlen ökoszisztémák fontos szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek a gazdasági tevékenységeket alapozzák meg – például a beporzást vagy a víz természetes tisztítását. A Világgazdasági Fórum számításai szerint 2020-ban a globális GDP több mint 50%-a közvetlenül a természettől, a biodiverzitástól és az ökoszisztémától függ.

A biodiverzitás megőrzése: COP15 és az EU Biodiverzitás Stratégiája

Felismerve a biodiverzitás csökkenésének megállítása és visszafordítása fontosságát, a globális kormányok 2022 decemberében Montrealban, a biológiai sokféleségről szóló ENSZ-egyezmény keretében tartották meg a COP15 konferenciát. A megbeszélések témája a biológiai sokféleséggel kapcsolatos globális célokról való döntés volt – egy „párizsi megállapodás a biodiverzitásról”, amelynek célja a világ ökoszisztémáinak védelme, helyreállítása és rugalmasságának biztosítása annak érdekében, hogy 2050-re megvalósuljon a természettel harmóniában élés víziója.

Az EU világviszonylatban meghatározó szerepet játszik abban, hogy a biodiverzitás a politikai napirend élére kerüljön. A biodiverzitás az EU zöld megállapodásában is szerepel, felismerve, hogy a globális felmelegedés 1,5°C-ra való korlátozása csak az érintetlen ökoszisztémák segítségével érhető el. Az EU Biodiverzitás Stratégiája kimondja, hogy 2030-ig meg kell állítani a biodiverzitás csökkenését, 2030-ban meg kell kezdeni a helyreállítását, és 2050-re az EU valamennyi ökoszisztémájának jó természetvédelmi állapotban kell lennie.

E célok elérése érdekében az uniós országok kötelesek bővíteni védett területeiket és helyreállítani a természetet. A vállalatoknak is a megoldás részévé kell válniuk. A természet helyreállítása és javítása implicit követelmény lesz e célok elérése érdekében, és teret enged a meglévő vállalati tervekkel való összehangolásnak, amelyek a természet felhasználására irányulnak a tudományos alapú célkitűzések részeként a maradék kibocsátások ellensúlyozására vagy csökkentésére.

A vállalati biodiverzitási követelmények, mint a CSRD és az EU taxonómiájának kulcsfontosságú szempontjai

A következő hónapokban a vállalati biodiverzitási követelmények gyorsan közelednek a CSRD (a vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló irányelv) és az uniós taxonómia révén. Mindkettő új biodiverzitási jelentéstételi kötelezettséget ró a vállalatokra. Ezek a követelmények várhatóan nem csak a vállalatok saját tevékenységére, hanem az upstream és downstream értékláncukra is kiterjednek majd.

Mindezek egy olyan időszakban történnek, amikor az EU keményen fellép a zöldremosás ellen, és a vállalati fenntarthatóság nagyobb átláthatóságát szorgalmazza. A biodiverzitásnak az uniós taxonómiába való felvétele várhatóan elősegíti a támogató tevékenységekbe történő befektetések ösztönzését. A CSRD-nek és a biodiverzitásra vonatkozó uniós taxonómiának még nincs végleges változata, de a meglévő tervezetek azt jelzik, hogy a fenntarthatósági jelentéstétel egyre összetettebbé válik, ha a biodiverzitásról van szó.

Tippek a vállalatok számára: Hogyan felelhetünk meg a növekvő követelményeknek és hogyan járulhatunk hozzá a biodiverzitáshoz?

Az SBTi és a TCFD klímavédelmi területen elért sikereire épülő vállalati szabványok, mint például a Természetre vonatkozó tudományosan megalapozott célkitűzések (SBTN) és a Természethez kapcsolódó pénzügyi közzétételek munkacsoportja (TNFD) is egyre inkább a középpontba kerülnek. A biodiverzitás természeténél fogva helyspecifikus – az ilyen adatok fontosak, de gyakran nem állnak a vállalatok rendelkezésére. Erre való tekintettel azt javasoljuk, hogy még akkor is időben kezdjék el az adatgyűjtést, ha a CSRD végleges közzétételi követelményei még nem állnak rendelkezésre.

Mi több, a vállalatok már most elkezdhetnek megismerkedni az SBTN és a TNFD követelménytervezetével, kezdve a lényegesség értékelésével és a biodiverzitás alapszintű átvilágításával. Így könnyebb a vállalat számára releváns biodiverzitás szempontjainak meghatározása mind a témák, mind a helyszínek tekintetében. Mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy a biodiverzitás helyspecifikus jellege miatt nehezen találhatók egyformán alkalmazható megoldások. Minden vállalatnak sajátos környezetéhez kell igazítania elemzéseit és intézkedéseit.

További kérdés?

Kapcsolatfelvétel

Töltse ki az alábbi űrlapot, és csapatunk örömmel segít kérdései, észrevételei kapcsán.

Kapcsolatfelvétel

Töltse ki az alábbi űrlapot, és csapatunk örömmel segít kérdései, észrevételei kapcsán.

Köszönjük üzenetét! Hamarosan válaszolunk Önnek.