MIR bevezetése
A minőségbiztosítási rendszer a management rendszerek egyik leghatékonyabb eleme: a MIR rendszer bevezetését követően rövid időn belül hatásos eredmény születhet. A gazdasági társaság az ISO 9001 szabvány folyamatszemléletű megközelítésének alkalmazásával átláthatóbbá válik, a munkaköri leírások, a minőségbiztosítási rendszer dokumentumai pontosan tartalmazzák a munkavállalók feladatait; a folyamatok input és output oldala átláthatóvá válik, a vevői megelégedettség növekedik, a termék, a szolgáltatás minőségi mutatói javulnak.
ISO 9001:2008 szabvány szerinti minőségirányítási rendszer bevezetése
Szolgáltatásaink
- MIR rendszer bevezetése
- ISO 9001:2008 szabvány szerinti minőségirányítási rendszer bevezetése, más néven
- MSZ EN ISO 9001:2009 szabvány szerinti minőségmanagement rendszer bevezetése
- MIR tanácsadás
- az ISO 9001:2008 minőségirányítási rendszer bevezetésének felülvizsgálata, MIR folyamatok felülvizsgálata, egyszerűsítése, a minőségbiztosításhoz kapcsolódó folyamatok egyszerűsítése
- Az ISO 9001 minőségirányítási rendszer teljes körű átvilágítása, átvizsgálása, egyszerűsítések végrehajtása, a dokumentumok, formalapok számának csökkentése
- CAF bevezetése (Common Assessment Framework) - Közös értékelési keretrendszer bevezetése
- ISO TS 16949 szabvány szerinti MIR rendszer bevezetése autóipari beszállítók részére
- ISO/TS 16949:2010 Minőségirányítási rendszerek. Külön követelmények az ISO 9001:2008 szabvány alkalmazásához gépjárműipari termékeket és ilyen rendeltetésű alkatrészeket gyártó szervezetek részére szabvány szerinti MIR rendszer kiépítése
A MIR management rendszer bevezetésének alapja
- MSZ EN ISO 9001:2009 szabvány Minőségirányítási rendszerek. Követelmények szabvány
- angol nyelven ISO 9001:2008 Quality management systems. Requirements
- MSZ ISO/TS 16949:2010 Külön követelmények az ISO 9001:2000 szabvány alkalmazásához gépjárműipari és ilyen rendeltetésű alkatrészeket gyártó szervezetek számára
- angol nyelven ISO/TS 16949:2009 Quality management systems. Particlar requirements for the application ISO 9001:2008 for automotive production and relevant service part organizations
A minőségbiztosítási rendszer kiépítésében hasznos egyéb előírások, szabványok
- MSZ EN ISO 9004:2001 Minőségirányítási rendszerek. Útmutató a működés fejlesztéséhez (ISO 9004:2005)
- MSZ EN ISO 9000:2005 Minőségirányítási rendszerek. Alapok és szótár (ISO 9000:2005)
- MSZ EN ISO 9000-1:1998 Minőségirányítási és minőségbiztosítási szabványok. 1. rész: Irányelvek a kiválasztáshoz és az alkalmazáshoz (ISO 9000-1:1994)
ISO 9001:2008 szerinti MIR kiépítés projektjének indítása
A MIR bevezetése projekt indítás célja a minőségmanagement rendszer kiépítési feltételeinek pontosítása, a stratégia, a Megbízó elvárásainak feltérképezése, valamint a MIR politika megfogalmazása. A cégvezetéssel közösen kerül meghatározásra:
- MIR projekt team összeállítása: MIR vezető, minőségügyi megbízottak, a termelés, szolgáltatás nyújtás résztvevői,
- MIR bevezetés projektben kijelölt munkatársak szerepe, feladata, felelőssége
- MIR kiépítés idő/feladat terve, a minőségirányítási rendszer bevezetésének ütemezése
- Felelősségek, erőforrások biztosítása a MIR bevezetés feladatra
A meglévő vagy kialakított minőségpolitika vizsgálata és egyeztetése az ISO 9001 szabvány szerinti előírásoknak megfelelően.
A folyamat eredménye az ISO 9001 minőségbiztosítási rendszer bevezetésének véglegesített időterve, projektterve, valamint az érvényes minőségpolitika kialakítása, elfogadása, bevezetése, és oktatása a munkatársak részére.
MIR folyamatstruktúra kialakítása
A minőségirányítási rendszer folyamat struktúrájának a kialakítása során a szervezet tevékenységének minőségirányítási szempontú feltérképezése, a fő- és segédfolyamatok meghatározása, valamint ISO 9001 szabvány szerinti kialakítása történik meg. Meg kell határozni a folyamatok sorrendjét, alá-, és fölérendeltségi viszonyait, valamint kölcsönhatásait. Ezek során megtörténik a meglévő folyamatok (tevékenységek) lehatárolása, a szervezet fő- és segédfolyamatainak megfogalmazása, a folyamat mérőszámok rögzítése, valamint a minőségcélok és előirányzatok, intézkedések meghatározása, az ISO 9001 követelményeinek megfelelően.
A MIR folyamatok kialakítása a DENKSTATT Hungary Kft. szakértőinek projekt vezetésével, közös interaktív műhelymunka (workshop), és egyedi feladatok végrehajtása során alakul ki.
MIR rendszer létrehozása, dokumentálása, bevezetése, fenntartása és a MIR rendszer eredményességének folyamatos fejlesztése
A meglévő szervezeti felépítés ISO 9001:2008 követelményeinek megfelelő átalakítása, a cég működésének minőségirányítási szempontú rögzítése történik meg.
A minőségirányítási szempontú tevékenységek és az ezekhez kapcsolódó felelősségek feltárása és dokumentálása.
Minőségirányítási szervezet rögzítése. Felelősségi mátrix alapján kerülnek leosztásra a minőségirányítási szempontú tevékenységek és felelősségek a munkatársak szintjén.
Az ISO 9001:2008 minőségirányítási rendszer jellemző dokumentumai:
- Minőségügyi kézikönyv, minőségirányítási kézikönyv
- Minőségpolitika
- Folyamatutasítások
- Munkautasítások
- Műveleti utasítások
- Karbantartási utasítások
- Ellenőrzési utasítások
Folyamatutasítások
Az MSZ EN ISO 9001:2009 szabványnak megfelelő folyamatutasításokat a szakterületi megbízottak bevonásával kell kialakítani. A magyarázó és támogató workshopokon történik meg a minőségbiztosítási dokumentáció, a formalapok, formanyomtatványok létrehozása, kialakítása, és a már meglévő szisztémába, rendszerbe integrálása, így bevezetésre kerül a cég teljes területére vonatkozó, az ISO 9001 szabványnak megfelelő minőségirányítási rendszer.
Felkészültség, képzés, minőségtudatosság
A képzések lényege a munkatársak minőségirányítási rendszer szemléletének, az ISO 9001 szabvány és a cég saját irányítási rendszere ismeretének erősítése, azaz a munkatársak minőségtudatának kialakítása, a vevői elvárások fontosságának oktatása, a termék, szolgáltatás minőségének fontoságga a vállalat nyereségessége szempontjából, a mnőségkultúra kialakítása. A képzési igény a cégvezetés és a kapcsolattartó munkatársakkal kerül megfogalmazásra. A képzés folyamatának kialakítása során kerül sor a képzési terv kidolgozására.
MIR belső audit
Az ISO 9001 minőségirányítási rendszer belső auditja során a MIR rendszer eredményességének és hatékonyságának ellenőrzése a cél, a politika betartására és ennek célkitűzéseire vonatkozóan. A belső auditor csapat az audit zárásaként belső audit jelentést állít össze, az auditált féllel egyeztetve.
MIR tanúsítás
A minőségirányítási rendszer kiépítésének sikerességét egy harmadik fél által végzett ISO 9001 tanúsító auditon bizonyítja a vállalat. A tanúsítást egy akkreditált tanúsító szervezet végzi, mely során a tanácsadó - igény szerint - részvételével támogathatja a tanúsítás folyamatát. A tanúsító auditot követően a cég az audit jelentés kézhezvételét követően kapja/kaphatja meg a MIR tanúsítványt, azaz az MSZ EN ISO 9001:2009 szabvány szerint kiállított igazolást a MIR rendszer szabványnak való megfeleléséről.
Az ISO 9001 minőségirányítási rendszer előnyei:
- Az ISO 9001:2008 szabvány nemzetközi elfogadottsága miatt a vevői bizalom erősödik, a vevői elvárásokank való megfelelés igénye a szervezet minden szintjén megjelenik
- A termékek minősége, a szolgáltatások színvonala tervszerű fejlesztési ciklusban, a PDCA elvnek megfelelően folyamatosan javul
- A folyamatok felülvizsgálata, optimalizálása valósul meg
- A termékminőség, a szolgáltatások minőségének a meghatározása folyamatosan közelebb kerül a vevői igényekhez
- A folyamatok fejlesztésre kerülnek
- A minőségirányítási folyamatok dokumentálása történik meg
- Vevőközpontú szemlélet valósul meg
- Hatékonyabbá válik a belső és a külső (PR) kommunikáció
- Egyértelműen meghatározásra kerülnek a feladatok, felelősségek, ez minden munkatárs számára egyértelművé válik
- Átláthatóbbá válik a szervezeti struktúra
- Az ISO 9001:2008 belső auditok segítségével a megfelelőség folyamatosan felülvizsgálásra kerül
Kapcsolódó szolgáltatások:
ISO 9001 MIR belső auditor képzés
ISO 9001 MIR vezető auditor képzés
Képzés
Management rendszerek